Septembrové Atény

Autor: Branislav Krist | 12.10.2017 o 11:09 | Karma článku: 3,47 | Prečítané:  761x

Atény v septembri? Prečo nie?! Ak má človek chuť spoznať antické Atény resp. to, čo z nich ostalo, je september ten pravý čas, prijateľnejšie teploty, menej ľudí a tým pádom väčší pôžitok.  

Atény ako antická metropola ma vždy lákali už od štúdia archeológie na vysokej. Tak sme s priateľkou na čas odhodili pracovné povinnosti a vydali sa prebádať Periklovo mesto.  Predtým ako sme vyrazili na cestu, som "prelúskal" rôzne slovenské aj české blogy, aby som vedel, na čo sa pripraviť, na čo si dať pozor, čomu sa  prípadne vyhnúť . Sčasti mi to pomohlo, sčasti nie, pretože, veľa blogov bolo písaných pred rokom 2015,a odvtedy sa pár vecí zmenilo, resp. zdraželo. A to bol aj podnet, prečo som sa rozhodol zhrnúť naše skúsenosti a pocity z Atén a tým uľahčiť príp. spríjemniť pobyt budúcim cestovateľom. Tento blog je venovaný všetkým, ktorí sa chcú vydať do Atén na vlastnú päsť. 

Doprava

Samozrejme lietadlo, teda pokiaľ niekto nemá panický strach z lietania. Ceny som porovnával cez portály https://www.pelikan.sk  , http://www.malyprinc.sk/ , http://www.esky.sk a nakoniec samotná stránka ryanair-u http://www.ryanair.com. Je v podstate jedno ktorú možnosť zvolíte ceny sú rovnaké, ja som bookoval cez raynair.com. Platí že čím skôr zabookujete tým lepšia cena, my sme objednávali asi 5 týždňov pred odletom a vyšlo na nás to 245 euro aj s miestenkami s 2 kusmi príručnej batožiny - odlet bol z Bratislavy(BTS). Odporúčam zabookovať si let online na stránke raynair, dá sa to najskôr 4 pred odletom, je to super nečakáte v dlhej rade ale idete hneď na kontrolu. TIP na parkovanie: Auto sme nechali odstavené na krytom parkovisku pri Ikei(zastávka je 2 minúty pešo) a odtiaľ sa odviezli 61 priamo pred letiskovú bránu. 

Pokiaľ ide o dopravu z letiska v Aténach v zásade existujú 2 možnosti. Drahšia možnosť taxík cca 30 euro, lacnejšia autobus 6 euro na hlavu. My sme zvolili lacnejšiu alternatívu, konkrétne autobus X95, ktorý ide až do centra na Syntagma Square, nakoľko sme bývali 10 minúť pešo od Syntagmi. Okrem X95 idú z letiska aj ďalšie spoje do rôznych častí Atén http://www.athensairportbus.com/en/ . Lístok si treba zakúpiť pred jazdou v stánku (nie ako my,  a potom sme lietali s kuframi hore dole, aby sme stihli spoj :D), ktorý sa nachádza hneď pri východe. 

"MHD" funguje v Aténach štandartne, k dispozícií je metro, autobus, trolejbus alebo električka. Ceny lístkov sú rôzne https://www.athenstransport.com/english/tickets/. Ak je niekto v Aténach 3 dni resp. 72 hodín, oplatí sa turistický ticket za 22 euro, v ktorom je zahrnutá aj cena z a na letisko. 

Ubytovanie

Na ubytovanie v hoteli a  služby s tým spojené si nepotrpíme, tak sme sa rozhodli  využiť portál https://cs.airbnb.com/,ktorý ponúka ubytovanie z celého sveta. Ja tam vždy nájdem, čo potrebujem. Aj tento krát sme zvolili pomer cena, výkon a dostupnosť. Bývali sme 10 minút peši od Syntagmi priamo pod Mt. Lykavittus. Byt bol malý ale na prenocovanie postačoval. 

Strava 

Osobne so myslím grécka kuchyňa nie je zlá, v porovnaní s našou slovenskou je ľahšia, ale ja som sa po tých 5 resp. 4 dňoch tešil na domáce jedlo. V samotných Aténach nie je núdza o jedlo. Doslova na každom rohu natrafíte na reštiku, rýchle občerstvenie, pekárne a kaviarne .  Aj tu platí, že cena nie je všetko. Cestou z aeropagu (nachádza sa pod Akropolou) sme sa zastavili najesť v typickej gréckej taverne s výhľadom na Akropolu. Chceli sme grécke špeciality, tak sme si objednali souvlaki - kuracie na špajdli pečené na ohni a musaku - zapečené mleté mäso zo syrom. Po dávke čakania mi priniesli souvlaki, resp. dosť spálené mäso a suché hranolky. Priateľka mala väčšie šťastie. Jej musaka chutila. Platím 18 euro, odchádzam sklamaný. Rozhodol som sa dať souvlaki ešte jednu šancu v malej zapadnutej uličke. Bol to skôr bufet ako reštaurácia. Jedlo výborne dochutené, šťavnaté a s opečeným arabským chlebom som si naozaj pochutnal - cena 1,6 eura. Milovníci sladkého by určite mali ochutnať grécku baklavu. Ostatné pochutiny ako káva, nápoje, koláčiky by som prirovnal k Bratislave.  Čím bližšie do centra, tým viac zaplatíte. Káva v centre 3,5 eura, o dve ulice ďalej 1,5 eura. Na záver by som chcel vyzdvihnúť grécky prístup ku zákazníkovi - úsmev na tvári a ochota. Kamkoľvek sme prišli, vždy sme boli veľmi spokojní so službami. Slovenskí gastronómovia resp. podnikatelia v turizme by sa mali od tých  gréckych čo učiť.  

   

Pamiatky a múzeá 

Aténsku MHD-čku, transport z letiska máme. Čo sa oplatí v Aténach vidieť a koľko čo stojí? Hádam aj nezainteresovaný človek povie, že aténska Akropola. Áno, je to TOP turistické miesto. Kto nevidel alebo nebol na Akropole,  akoby v Aténach ani nebol. Dominantou je Parthenon, ktorý od roku 2005 rekonštruujú a lešenie kazí celkový dojem. Na porovnanie: starí Gréci postavili celú Akropolu za 11 rokov, dnešní  Gŕeci budú len Parthenon opravovať do 2020, dosť za tých 2500 rokov zleniveli.  Do roku 2015 sa dal kúpiť lístok za 12 euro a platil na 6 ďalších pamiatok v blízkom okolí Akropoly . Potom v rámci plnenia gréckej kasy začali Gréci hromadne spoplatňovať dovtedy voľné vstupy a zdvíhať ceny vstupného. Zadarmo sú hádam len stredoveké grécke chrámy v centre Atén. Kombinovaný lístok stojí 30 euro na osobu, kde je okrem Akropoly zahrnutých aj 6 ďalších pamiatok https://archaeology-travel.com/travel-tips/buying-tickets-for-the-acropolis-and-other-ancient-sites-in-athens/. Ak  chce niekto vidieť všetky pamiatky v okolí Akropoly, je to žiaľ najlacnejší variant. Za pozretie určite stojí Hefaisteon, jeden z najlepšie zachovaných chrámov v Grécku - vstup vrámci kombinovaného lístka.

Určite nevynechajte prehliadku známej štvrti Plaka. Ide o najstaršiu štvrť gréckej metropoly s typickými domami. Okrem architektúry je tu  množstvo malých obchodíkov, trh, kde sa zastavil čas a nespočet kaviarní a reštaurácií (tzv. tevrna).   TIP: Ak sa nechcete tlačiť so stovkami ľudí a chcete vychutnať poloprázdnu Akropolu odporúčam si privstať, a byť tam hneď ráno najlepšie pred 8 a. m.  

V Aténach je celý rad najrôznejších múzeí. Ak je niekto gurmán, alebo fanatik  na antické  umenie mal by pozrieť asi všetko. Mňa z archeologického hľadiska zaujíma viac architektúra ako umenie, ale bol by hriech nepozrieť si aspoň jedno múzeum. My sme si vybrali  Národné archeologické múzeum, ktoré disponuje naozaj zaujímavými zbierkami od neolitu až po rímske umenie. Cena lístka je 10 euro na hlavu a nám s mojim "odborným" výkladom zabrala prehliadka skoro 3 hodiny. Za pozretie určite stojí aj Múzeum Akropoly alebo Benaki múzeum. Pre milovníkov klasických áut je v Aténach aj The Hellenic Motor Museum, o ňom som sa však dozvedel až pár hodín pred odchodom. Okrem vyššie spomenutých je tu celý rad ďalších väčších a menších múzeí https://www.athensguide.com/museums.html .

Ak je niekto milovník romantických západov slnka, tak by si rozhodne nemal nechať ujsť západ slnka v výhľadom na Akropolu. Najlepší výhľad je z Lykavittos hill, výhľad je naozaj božský. Hore pomerne dosť fúkalo, pre tých menej otužilých odporúčam zobrať si niečo teplejšie na seba. Okrem výhľadu je k dispozícií pár reštaurácií, kde môžete skombinovať chuť gréckej kávy alebo dobrého jedla s krásnym výhľadom. Pre turistov je kopec dostupný aj pešo po chodníku, čo trvá cca 20 minút. Pre tých pohodlnejších je k dispozícii lanovka tzv. Funicular Railway (z ktorej nič nevidno), ktorá Vás vyvezie hore aj dole za cca 2 minúty a stojí rovných 13 eur.

Čo ešte vidieť?

Pre mňa úžasný relax po celodennom "lovení pamiatok "   bol čas strávený v Národnom parku. Okrem najrôznejšej flóry tu  voľne "pobehujú" korytnačky, je tu aj  mini zoo a botanická záhrada. Park je na grécke pomery udržiavaný, je tu plno miest, kde sa môže človek schovať pred silným slnkom a načerpať sily do ďalšieho bádania.

Skoro by som zabudol. Procesia pred parlamentom každú celú hodinu, je rovnakým lákadlom pre turistov ako Pražský orloj alebo výmena stráži v Bukcinghamgskom paláci. 

Primárne sme mali v pláne pozrieť si aténske pamiatky. Boli sme šikovní a plán sme splnili už za 2 dni. Tak sme sa rozhodli na 3 deň vyskúšať grécke more a dopriať nohám oddych. Vybrali sme si pláž Kalamaki. Najrýchlejšia a bez prestupov je cesta električkou číslo 3, ktorá Vás vysadí priamo pri pláži. Pláž bola čistá, takmer bez ľudí, kúpali sme sa len my a Nemci, pre Grékov už to asi nebolo. Voda mohla mať okolo 24 a vzduch do 30.

 

Resumé

V Aténach sme strávili 4 noci, bol to naozaj zážitok vrátiť sa na chvíľu v čase, odtrhnúť sa od každodenných povinností , vypadnúť z upršaného a chladného stredoeurópskeho počasia. Len škoda , že sa z gréckej antickej metropoly zachovalo tak málo, keď to porovnám napr. s Rímom. Kto má záujem len o pamiatky a múzea, nechce sa mu čvachtať v mori, Atény zvládne ľavou zadnou za 2-3 dni. Je tu bezpečne, v meste sa pohybuje dosť policajtov, ale dávajte si pozor na tašky a batohy, drobní zlodejíčkovia sú všade.  Ľudia sú milí, nápomocní a krízu necítiť. :D   

Tipy na záver

Na letisku si možno ZADARMO vyzdvihnúť tzv. athenspotlighted kartu  http://www.athenspotlighted.gr/. Táto karta poskytuje množstvo zliav na všetko možné od jedla až po výlety. 

Ak má niekto záujem o fakultatívne výlety alebo o sprievodcovské služby, na tejto stránke možno nájsť množstvo ponúk za dobré ceny https://www.getyourguide.com/

Do tretice ešte jeden tip https://www.turbopass.com/athens-city-pass. Karta sa dá objednať online a zaslať na adresu domov. Ide o 3 druhy balíkov, v ktorých je zahrnuté celé spektrum od vyhliadkových jázd až po najrôznejšie pamiatky a múzeá. 

A predsa ešte jeden tip:). Úschovňa batožiny je vcelku podstatná vec. Odlet bol až o 18:50 h, my sme museli opustiť apartmán do 11:00 h. Chceli sme ešte čo to pobehať, tak sme kufre odniesli sem https://leaveyourluggage.gr/en/. Je to 8 minút peši od Syntagmi,  cena za jeden kufor 4 euro. 

P.S. Pevne verím, že Vám moje postrehy a tipy spríjemnia pobyt v Aténach :-) 

 

 

 

Bezpečnosť

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Pomýlil som sa. Trumpove výhovorky kritiku nezastavili

Trump tvrdí, že vyjadrenia v Helsinkách myslel presne naopak. Nie je to prvýkrát.


Už ste čítali?